Polovinu vánočních dárků nakoupí lidé z úspor, zbytek na dluh, zjistil průzkum

Společnost Ferratum provedla v pořadí již devátý mezinárodní barometr. Vánoční barometr 2018 analyzoval plány spotřebitelů na Vánoce a zimní prázdniny. Průzkum byl proveden v 19 zemích a účastnilo se jej více než 23 000 spotřebitelů. Letošní výsledky ukázaly, že 21 procent respondentů plánuje utratit více než za loňské Vánoce a 43 procent respondentů uvedlo, že plánuje utratit přibližně stejně jako loni. Průzkum taktéž ukázal, že nejvíce se bude utrácet (vypočteno na základě příjmů domácností) v Mexiku (48 procent), v Brazílii (38 procent), v Rumunsku (29 procent) a v Bulharsku (25 procent). Země, jejichž obyvatelé plánují utratit nejméně, jsou poté Dánsko (13 procent), Finsko (11 procent), Německo (10 procent) a Nizozemí (10 procent).

Vánoce jsou hlavně o rodině

Trávení času s rodinou a se svými blízkými uvedlo 69 procent dotázaných jako to, co je pro ně během vánočních svátků nejdůležitější. Podle průzkumu 18 procent dotázaných spíše ocení oslavy a vánoční atmosféru než dárky či zimní sporty. A z těch, kteří budou nakupovat dárky, 22 procent uvedlo, že plánují nakupovat online, přičemž Velká Británie a Německo tomuto žebříčku vévodí. Obyvatelé Estonska (16 procent), Chorvatska (15 procent), Lotyšska (14 procent) poté preferují tradiční nákupy v kamenných prodejnách. Největší cestovatelé: Brazilci a Rumuni Brazilci a Rumuni jsou ochotni utratit nejvíce peněz za cestování během Vánoc, a to až ve výši 27 procent z jejich měsíčního příjmu. Dotázaní z Polska, Lotyšska a Nizozemí poté na cestování uvolní mezi 10–13 procent. Při cestách je poté 71 procent Australanů, 56 procent Kanaďanů a 39 procent Dánů ochotných utratit více než 100 Eur za noc za ubytování, zatímco 70 procent Němců, 33 procent Rumunů a 28 procent Estonců uvedlo, že preferují levnější ubytování přes AirBnb. Podle Ferratum vánočního Barometru™ 18 procent dotázaných uvedlo, že jejich novoroční předsevzetí bude hlavně to, aby trávili více času se svými blízkými. 14 procent dotázaných poté řeklo, že chtějí více cestovat a 13 procent by chtělo zrenovovat své bydlení. Špatně si nevede ani sport a zdravý životní styl. 12 procent účastníků totiž uvedlo, že by chtěli více cvičit. Mobilní bankovnictví před hotovostními platbami Skoro 70 procent respondentů z Norska a Švédska uvedlo, že preferují platby kartou před hotovostními platbami. Nejsou to však jen Skandinávci, kteří začínají upřednostňovat bezhotovostní platby. Více než polovina účastníků průzkumu z 12 zemí preferuje platby kartou během vánočních nákupů. Více než 70 procent dotázaných v 18 zemích z 19 uvedlo, že použijí mobilní bankovnictví během svátků (což je o 10 procent více než během Ferratum letního Barometru™ 2018), a skoro 90 procent dotázaných z Austrálie, Švédska, Kanady a Nizozemí uvedlo totéž. Jediná země, kde plánuje mobilní bankovnictví využít méně než 50 procent účastníků, je Bulharsko.

Polovina z úspor, zbytek na dluh

Podle průzkumu, 52 procent dotázaných pokryje náklady spojené s vánočními svátky z úspor, zatímco 23 procent účastníků řeklo, že částečně využijí půjčku Ferratum. 13 procent respondentů poté plánuje využít kreditní karty. Obecně nejoblíbenějším dárkem bude oblečení, které plánuje jako dárek koupit 16 procent dotázaných. Další oblíbené dárky poté budou hry a hračky (10 procent), sladkosti (9 procent) a rodinné a osobní sváteční aktivity (8 procent).

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová