Shromažďují se vám v dílně katalyzátory? Tak je prodejte!

Za totality bylo na českých silnicích a v jejich okolí nedýchatelno. Brázdily si to jimi totiž automobily bez katalyzátoru. Dnes to je naštěstí jiné. Katalyzátorem je v současné době vybavena většina vozidel. Ne však všechny. Automobil bez katalyzátoru poznáte na první pohled. Prozradí to černý dým, který vypouští z výfuku. Velká města se snaží s tímto nešvarem bojovat, bohužel zatím víceméně neúspěšně. Například hlavní město Praha pracuje na vývoji systému, který automobily detekuje. To však nebude dostatečné. K tomu, aby jejich majitelé mohli být potrestáni, bude třeba změna zákona.

Vyznáte se v pojmech?

Co je katalyzátor? Jedná se o součástku v automobilu, jejíž hlavní funkcí je snižování množství škodlivých látek unikajících do ovzduší při jeho provozu, tedy spalování pohonných hmot. Chemickou reakcí se škodliviny mění na méně škodlivé sloučeniny, jako jsou voda, oxid uhličitý a dusík. Díky katalyzátoru z výfuku vychází méně škodlivin, což samozřejmě prospívá životnímu prostředí.

Princip fungování

K tomu, aby katalyzátor dobře pracoval, potřebuje minimálně tří set stupňovou teplotu. Proto se nachází co nejblíže motoru. Součástí moderních automobilů jsou ještě tzv. předkatalyzátory. Ty se ohřívají ještě rychleji a čistí plyny i v dob, kdy hlavní katalyzátor ještě není dostatečně zahřátý.

Životnost katalyzátoru

Katalyzátor doslouží zhruba po 130 tisících ujetých kilometrech. Jeho životnost ale snižují časté studené starty a krátké trasy, během nichž nemá šanci se ohřát. Dobrou zprávou je, že starý katalyzátor je možné odprodat. Katalyzátor výkup je tak snadnou cestou, jak snížit náklady na pořízení katalyzátoru nového.

Cena nového katalyzátoru

Výkup katalyzátorů s keramickým a kovovým jádrem provádí například Frýdecko-Místecká firma Northern Spirits. Na odkazu výkup katalyzátorů ceník zjistíte, jakou částku máte šanci za svůj katalyzátor získat. Cena nového katalyzátoru pak závisí na velikosti a výkonu motoru. U malých benzinových motorů se pohybuje mezi dvěma až deseti tisíci korunami.

Publikováno: 06. 08. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová