Ve vlastním zájmu si hlídejte ceny zlata

Když si jdete pořídit nové boty nebo telefon, pravděpodobně také sledujete, kolik stojí u různých prodejců. Při nákupu investičního zlata byste měli udělat to stejné. Jde o produkt jako každý jiný, který různé firmy prodávají s rozdílnou marží. Nakupte tam, kde je zlato nejlevnější. Vybírat si obchod, kde nakoupíte investiční zlato, pouze podle ceny samozřejmě není úplně optimální. Stejně jako jindy i tentokrát platí, že byste měli hledat ověřenou kvalitu. Zaměřte se na obchodníky fungující dlouhá léta, kteří se mohou pochlubit pozitivními recenzemi od klientů. A mezi těmi pak vybírejte dle ceny.

Mince i slitky jsou osvobozeny od DPH

Vyplatí se více investiční mince, či slitky? Cena zlata je vždy stejná. Pokud kupujete sběratelské mince, jejich cena může být navýšena o sběratelskou hodnotu. V případě klasických zlatých mincí však žádné dramatické navýšení neočekávejte. Jak mince, tak slitky jsou osvobozeny od DPH a pro investice jsou velmi vhodné. Pozor! To stejné nelze prohlásit o zlatých špercích, do těch se investovat nevyplatí. Stejně tak akcie zlato těžících firem jsou o něčem úplně jiném. Zaměřte se raději na zlato ve fyzické podobě, které je možné skladovat doma v trezoru.

České slitky nehledejte, nenašli byste

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Na českém a slovenském trhu proto hrají prim slitky švýcarských rafinerií. Ty mají ve světě dobrou pověst, kdykoliv je tedy snadno prodáte.

Rozdíly v kupní ceně bývají v řádu procent

Ten stejný švýcarský slitek se však u různých prodejců může prodávat za cenu s rozdílem více než deseti procent, což je zejména u větších slitků pořádná pálka. Srovnání byste však neměli podceňovat ani tehdy, když nakupujete slitky nižších hodnot. Určitě se vyplatí.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová