Zdravé stravování při paleo dietě

Paleo těstoviny

Mnoho lidí se domnívá, že paleo strava je automaticky zdravá. Ačkoli to může být, pokud se provádí správně, potraviny v této dietě mohou být velmi kalorické, pokud se neprovádí s opatrností. Mnoho lidí může při této dietě neúmyslně zkonzumovat příliš mnoho masa, brambor a velkého množství tuku. Zde je několik užitečných tipů, jak se ujistit, že ji dodržujete, abyste se mohli zdravě stravovat a zároveň dodržovat zásady diety.

Jezte více zeleniny

Paleo dieta je často považována za dietu zaměřenou především na konzumaci masa, ale důležitou roli hraje také zelenina. Pro vlákninu, výživu a udržení nízkokalorické stravy je nezbytné zařazovat do každodenních jídel různé druhy zeleniny.

Při dodržování paleo diety by určitě neměly chybět sladké brambory, ale měli byste věnovat pozornost také zařazování dýně, květáku, listové zeleniny a další výživné zeleniny do jídel, abyste mohli hubnout a zároveň se cítili sytí.

Plánujte dopředu

Paleo dieta vyžaduje hodně času a úsilí, pokud jde o plánování jídel a vaření, protože se zaměřuje na celé potraviny. Proto je důležité věnovat čas zvažování plánu stravování, než se pustíte do přípravy jídla v kuchyni.

Pokud chcete tuto dietu dodržovat, je nezbytné mít představu o tom, jaké potraviny a kdy budete připravovat. Vytvoření nákupního seznamu a plánu jídel pro paleo dietu je nezbytné, pokud plánujete tuto dietu dodržovat delší dobu. Zpočátku to může být obtížné, ale se správnou podporou můžete uspět.

Nové kuchyňské spotřebiče

Pokud chcete ušetřit čas a peníze při vaření, možná budete chtít investovat do nových kuchyňských spotřebičů nebo využít ty, které už nějakou dobu leží ve skladu. Pomalé hrnce jsou skvělým způsobem, jak toho dosáhnout, protože vaří maso a další ingredience po dlouhou dobu, dokud nejsou křehké a plné chuti, což vám umožní použít levnější kusy.

Pokud chcete ušetřit čas, může být tlakový hrnec dobrou volbou. Tlakové hrnce zvládnou připravit jídlo přibližně za 70 % času, který je potřebný k přípravě jiných druhů pokrmů, a přesto je jídlo chutné jako po celodenním vaření.

Zapomeňte na náhražky

Mnoho lidí se domnívá, že paleo dieta je příliš omezující a obtížně se dodržuje. Vyřazuje obiloviny a mnoho moderních potravin je třeba omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku. Pro ty, kteří se s dietou teprve seznamují nebo nezkoumají recepty, to může být náročné. Představa, že se na týden obejdete bez dezertů, často lidi odradí od vyzkoušení této diety.

Je důležité znát různé možnosti, které máte k dispozici. I když nemůžete používat pšeničnou mouku, existuje mnoho jiných mouk, které jsou vhodné pro paleo a umožní vám vychutnat si vaše oblíbená jídla. Nezapomeňte se podívat na recepty a vyměnit ingredience, aby byly vhodnější. Podívejte se například na tento článek z časopisu Proper Good.

Příprava omáček

Mnoho lidí si rádo dopřeje omáčku k jídlu, např. k masu. Ačkoli jsou k dispozici některé paleo omáčky, tyto položky nemusí být k dispozici ve vašem místním obchodě s potravinami. Nebojte se, omáčky si můžete snadno připravit sami! Potřebujete jen oleje, jablečný ocet a správné množství koření.

Stačí si prozkoumat recepty na omáčky vhodné pro paleo a uvidíte, jak snadné jsou. Nejenže jsou mnohem zdravější než stejné omáčky z obchodu.

Informace o výživě

Mnoho lidí, kteří začínají s paleo stravou, si neuvědomuje množství kalorií, které přijímají. To je způsobeno několika faktory Jedním z nich je, že vzhledem k tomu, že se jídlo připravuje od základu, je třeba číst méně výživových údajů. Kromě toho je možné, že dotyčný nezná správný způsob odměřování porcí vyváženého jídla.

Nezapomeňte si ověřit nutriční informace a velikost porce na internetu; to lze provést pomocí většiny vyhledávačů. Díky tomu bude mnohem snazší sledovat množství jídla, které sníte. Aktivní zájem o výživu navíc často vede ke snížení hmotnosti.

Závěr

Paleo dieta je poměrně jednoduchá, pokud máte správný plán jídel a nákupní seznam. Tyto tipy vám pomohou zůstat zdraví a užívat si jednu z nejlepších diet.


Publikováno: 03. 02. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová

Tagy: paleo dieta