Zemní vruty jako účinná technika kotvení dřevostaveb

Plánujete zahájit práce na nové dřevostavbě? Hned v první řadě totiž je třeba vyřešit otázku kotvení. Položit základy například zahradního domku lze opravdu snadno a rychle, stačí vědět po čem sáhnout. Použít můžete buď klasické betonové patky nebo ocelové patky, zámkovou dlažbu či zemní vruty. V tomto článku vám však vysvětlíme, jak efektivně dřevostavbu ukotvit za pomocí zemních vrutů, které s sebou přinášejí celou řadu výhod.

Proč raději použít zemní vruty?

Pokud na dokončení dřevostavby výrazně nespěcháte, můžete si základy vybetonovat. Avšak myslete na to, že beton ztvrdne přibližně za 3 – 4 až týden. V opačném případě, jestli vás tlačí čas a potřebujete mít stavbu, co nejrychleji ve finální podobě, tak betonování nedoporučujeme. Právě kvůli zdlouhavému tvrdnutí betonu. V tom spočívá obrovská výhoda zemních vrutů, které lze aplikovat v jakémkoliv počasí a takřka do pár minut. Navíc nemusíte být ani žádný zkušený kutil, s našim podrobným návodem, který najdete v následujících řádcích, to zvládnete levou zadní.

Jak zemní vruty efektivně zavrtat?

Co si přichystat na zavrtání vrutu do zeminy? V první řadě si připravte zemní vruty s požadovanými rozměry, poté sáhněte po dlouhé ocelové tyči nebo roxoru. Ocelová tyč slouží jako páka, díky které vrut bez problémů zavrtáte do země. Tyč nastrčíte do otvoru na horní straně vrutu, poté stačí otáčivými pohyby vrut postupně zavrtat. Může se však stát, že zemina je na hladké proniknutí vrutu příliš tvrdá, a proto raději použijte speciální T klíč, který je dostupný takřka v každém železářství.

Publikováno: 29. 05. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová