Jak ovlivňuje třísměnný provoz naše zdraví?

Pracovat v jednosměnném provozu, to je sen mnohých lidí. Bohužel mnozí lidé si opravdu mohou o jednosměnném, respektive o dvousměnném provozu nechat jen zdát. Ve svém zaměstnání totiž vykonávají takzvaný třísměnný provoz, tedy chodí do práce ráno, někdy odpoledne, někdy pracují v noci. Netouží po změně, práce je baví, přesto třísměnný provoz je často ubíjející. Málokdo to ví, ale třísměnný provoz dokáže rapidně poškodit lidské zdraví. Je to jakési nabourání do našeho každodenního života a rytmu, který máme už nastavený. Pokud patříte mezi ty, kteří pracují na tři směny, určitě víte, že nefungujete jako ostatní lidé. Jste třeba více unavení, často vyčerpaní, třeba i přibíráte, jelikož máte nabourané stravování. Největší dopad má však třísměnný provoz na kvalitu vašeho spánku. Spánek je také nepravidelný, někdy máte pocit, jako kdybyste procházeli jedním velkým jet lagem. Právě nekvalitní, často i nedostačující spánek má velký vliv na naše zdraví, které najednou není tak pevné a odolné, jako bylo při jednosměnném provozu. S nedostatkem spánku, s nepravidelným spánkem či s nekvalitním spánkem totiž souvisí mnoho, mnoho zdravotních problémů.

Co způsobuje nepravidelnost spánku?

Díky třísměnnému provozu je náš spánek opravdu nepravidelný, což může vést k mnoha zdravotním komplikacím a problémům. Například se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho můžeme trpět poruchami trávení. Nepravidelný spánek má i negativní dopad na naši imunitu, která je najednou oslabená. Nesmíme zapomenout ani na zvýšení hladiny cholesterolu nebo na zvýšení rizika vzniku rakoviny.

Co můžeme udělat?

Nejlepším možným řešením je přestat s prací v třísměnném provozu. Najděte si jinou práci. S tím vám pomůže personální agentura sídlící v Ostravě Comfort Job Agency, s. r. o., která zprostředkuje práci po celé republice.

Publikováno: 03. 05. 2019

Kategorie: Práce

Autor: Katka Jandlová