Investice na Zonky - zkušenosti a rady

Zonky.cz, česká peer-to-peer platforma, kde lidé půjčují lidem, do svého portfolia přidala investiční službu, která umožňuje zhodnocení peněz naprosto pro každého. Lidé toužící proniknout do světa investic, kteří však nevědí, kde začít, jsou zde správně. Jak investice na Zonky fungují a jaké jsou zkušenosti? Platforma Zonky vešla do širšího povědomí právě díky své službě spojující lidi, kteří shánějí co nejvýhodnější půjčku, s lidmi, kteří chtějí chytře zhodnotit své peníze. Dále je oblíbená zejména díky své jednoduchosti a možnosti vyřídit vše z pohodlí domova, díky čemuž je půjčka levnější než v klasické bance. Zonky se svou peer-to-peer půjčkou řadí mezi nebankovní poskytovatele. Ti většinou nabízejí alternativní řešení oproti bankám, tudíž zde není problém narazit na zajímavé typy půjček, jako je půjčka o víkendu, půjčka do výplaty, SMS půjčka a další. Srovnání nebankovních půjček poskytuje například portál NavigatorUveru.cz.

Jak investovat na Zonky?

Spořící účty v dnešní době sotva pokryjí inflaci, a proto spoustu lidí hledá způsoby, jak své peníze zhodnotit. Na platformě stačí provést pouze první vklad a s programem Rentiér se o vše ostatní postará Zonky. Kromě tohoto programu lze však investovat i na základě vlastních investičních strategií. Investování do půjček lze rovněž uskutečnit kompletně online. Registrace investora není nijak složitá a zabere pouhých 15 minut. K založení tohoto účtu bude člověk potřebovat 2 doklady totožnosti, telefonní číslo a nadále bankovní účet, který slouží k ověření a k zaslání první částky. Další částky, které si člověk bude chtít na investorský účet poslat, již mohou přicházet i z jiných bankovních účtů. Celý proces Zonky nikterak nezpoplatňuje a podpis smlouvy probíhá prostřednictvím SMS. Celý proces investování probíhá na Tržišti, na kterém si investor vybírá z jednotlivých příběhů, do kterých by měl zájem investovat. Zonky veškeré spotřebitelské úvěry důkladně ověřuje, a proto se není třeba bát situace, že člověk o své peníze přijde. Proti nesplácení má společnost zavedené ověřené postupy.

Kolik si člověk vydělá?

Výnosové procento se odvíjí od investiční strategie, kterou si investor zvolí. Zonky se snaží o maximální diverzifikaci portfolia, tudíž jsou do jednotlivých půjček povoleny investice pouze v nižších částkách. Minimální částka je 200 Kč a dle výše aktivních investic je stanovena i maximální částka. Pokud člověk nedisponuje velkým počtem investic, dosahuje tato částka 5 000 Kč. Rovněž by nemělo zůstat opomenuto, že celková minimální vstupní investice v programu Rentiér dosahuje výše 50 000 Kč. Další vklady již nijak omezené nejsou. Případné výnosy pak mohou být znovu reinvestovány nebo okamžitě vyplaceny na zvolený bankovní účet. Průměrný výnos se pohybuje kolem 6 %, nicméně vydělat více, nebo naopak méně, je naprosto běžné. Rizikovější investice představují možnost vyššího výdělku, každý by však měl postupovat dle svých možností. Pokud člověk potřebuje peníze dřív, danou půjčku může odprodat na sekundárním trhu. Důležitým aspektem jsou také investorské poplatky, které si platforma účtuje na základě výše úroku. Obecně platí, že čím vyšší úrok, tím vyšší poplatek. Zonky své půjčky třídí do kategorií, které se liší na základě tzv. ratingu, tedy hodnocení rizikovosti. I zde je vhodné své peníze rozprostřít rovnoměrně napříč všemi kategoriemi a nevsadit vše na jednu kartu. Celé portfolio lze bezplatně odprodat až po 6 měsících, takže je výběr strategie klíčovým faktorem.

Zonky investice - zkušenosti

Investování do peer-to-peer půjček představuje alternativu ke spořícím účtům, a to navíc s vyšším zhodnocením. Jaké jsou však se Zonky investicemi zkušenosti? Pokud člověk touží po rychlém zbohatnutí, Zonky investice pravděpodobně nebudou ten nejlepší nástroj. Jedná se o skvělou službu, která dokáže peníze ošetřit alespoň proti inflaci, nicméně v průměru není výnos nikterak oslnivý. Ve své podstatě však člověk pouze vloží peníze a dále se nemusí starat již o nic. Investování do Zonky je vhodné tedy zejména pro ty, kteří se o své investice nechtějí nikterak zajímat nebo zdlouhavě vybírat, jaké akcie nakoupit. Výhodou investování na Zonky je zejména dostupnost pro každého, online prostředí, vlastní aplikace, výběr vlastní strategie a poměrně nízké riziko. S tím se však pojí i nižší výnos, což pro někoho může znamenat rozhodující faktor. V neposlední řadě jsou nevýhodou vyšší investorské poplatky, se kterými lidé nejsou příliš spokojeni.

Publikováno: 10. 01. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová