Jak si správně půjčit?

Půjčit si peníze není pro většinu lidí příjemné, přesto mají v České republice zkušenost s nějakou formou spotřebitelského úvěru dvě třetiny obyvatel starších 18 let. Někdy to totiž bez půjčky nejde, jak ale poznat, jestli je to zrovna váš případ? Při půjčování peněz se lidé bankám snaží vyhnout, protože se stydí za to, že potřebují peníze. Ze statistiky České bankovní asociace vyplývá, že si téměř 70 % Čechů bere půjčky u nebankovních společností nebo přímo u prodejců, kde často dostanou vysoké úrokové sazby. To je pak může přivést do problémů obzvlášť, když si ve spěchu pořádně nepřečtou podmínky smlouvy. Pokud je tedy půjčka nezbytná, vždy se vyplatí vybrat si státem licencovanou instituci. Vhodné řešení se jistě najde, stačí se držet několika základních pravidel:

1. Opravdu je to potřeba?

Předtím, než se sáhne k půjčce, je nutné se zamyslet nad tím, jestli je věc, kterou má půjčka zaplatit opravdu potřeba. Je dobré si také promyslet, jak dlouho bude trvat splácení a jestli nebude delší než doba, po kterou věc slouží. Platit totiž za něco, co už dávno nemáte, je pro rozpočet zbytečná zátěž. Na dovolenou či vánoční dárky je tedy lepší ušetřit, než si na ně půjčit.

2. S pravdou ven

Lež má krátké nohy a u finančních závazků nebo výše příjmů to platí dvojnásob. Ve chvíli, kdy se příjem oficiálně dokládá, nebo poskytovatel půjčky najde žadatele v některém z registrů dlužníků, je po všem. Šance na získání půjčky se takovým podvodem rapidně sníží. Nehledě na to, že uvedení neplatných informací je porušením zákona. Když se na podvod nepřijde, může se stát, že sjednaná půjčka bude příliš vysoká a nebude možné ji z pravidelného příjmu splatit. Není proto důvod k obavám, když se věřitel ptá na finanční situaci žadatele o půjčku. Obvykle to slouží jen k tomu, aby se zajistilo, že žadatel dostane půjčku, kterou nebude schopen splácet.

3. Licencovaná společnost

Díky Zákonu o spotřebitelském úvěru zůstalo na trhu pouze 84 nebankovních společností, které mohou legálně poskytovat úvěry. Před oslovením nebankovních společností je dobré si ověřit na stránkách České národní banky, že je vybraná společnost licencovaná. Jen pozor na to, že je společnost licencovaná ještě neznamená, že poskytuje výhodné půjčky.

4. Výše RPSN

Konečnému rozhodnutí by mělo předcházet důkladné porovnávání nabídek. Velkou roli při sjednávání ceny hraje RPSN (roční procentní sazba nákladů), která kromě úrokové sazby počítá i se všemi dalšími náklady spojenými s úvěrem, například s poplatky za posouzení žádosti, za uzavření smlouvy či za vedení úvěru. Ve většině případů mají společnosti na webových stránkách kalkulačku, z které je poměrně rychle jasné, kolik úvěr stojí. Díky tomu pak nehrozí nepříjemné překvapení.

5. Vyplácí se spěchat pomalu

Než dojde k podpisu smlouvy je potřeba si dobře přečíst podmínky smlouvy a doptat se na případné nesrovnalosti. Poskytovatel má ze zákona povinnost poskytovat takzvané předsmluvní informace ještě před podpisem smlouvy. Obezřetnost je na místě především při uzavírání spotřebitelských půjček přímo v obchodě, kde kupujete věc, na kterou má půjčka sloužit. V takové situaci většinou není čas zhodnotit a porovnat smluvní podmínky a poplatky, a výhodný nákup pak najednou nemusí být až tak výhodný.

6. Včasné splácení

Některé banky motivují své klienty ke včasnému splácení odměnou v podobě odpuštěných splátek. Například v České spořitelně při řádném splácení půjčky klientům odpustí až patnáct měsíčních splátek.

7. Okamžité řešení problémů

Pokud nastane problém se splácením, je nejlepší ho řešit hned. Řada bank i nebankovních společností nabízí odložení nebo snížení splátek. V některých případech nabízí dokonce sloučení půjček, kdy všechny dosavadní půjčky sloučí do jedné a navrhne měsíční splátku ve výši, jakou jste momentálně schopni splácet.

8. Bezpečné rychlé půjčky

U většiny bank je možné si vzít rychlou půjčku, kterou ve většině případů představuje kontokorent, kreditní karta nebo jiná neúčelová půjčka. Předem je třeba si ověřit podmínky takových nabídek a možnosti jejich čerpání. I když to momentálně není potřeba, může se taková informace jednou hodit. Až totiž přijde čas na půjčku, je lepší sáhnout po předem prověřené společnosti, než skočit na první možnost bez prověření. Jednou takovou možností jsou Peníze na klik od České spořitelny. Peníze slouží jako bezplatná rezerva, kterou je možné převést na bankovní účet do 15 minut prostřednictvím internetového bankovnictví, telefonicky nebo na pobočce.

Publikováno: 26. 02. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová