Microsoft koupil Activision Blizzard, co se změní pro hráče?

Tento krok se dal očekávat. Herní divize Microsoftu již nějakou dobu avizovala, že chystá růst. Ten skutečně přišel. Společnost byla odkoupena za více než 68 miliard dolarů. Co to znamená pro nás, hráče?

Pořádný balík za další vývoj

Každý rozvoj něco stojí. Konkrétně společnost Microsoft se rozhodla, že růst své herní divize pořádně zasponzoruje. Majitelé Xbox live se tak mohou těšit na chystané novinky ještě s větší chutí. Americký softwarový gigant totiž odkoupil vývojáře her a současně vydavatele interaktivního zábavního obsahu s názvem Activision Blizzard. Všichni, kdo máme Xbox live gold 12 na měsíců, tak již dobře víme, že právě tato společnost je vlastníkem evergreenů, jako je Call of Duty, nebo také všemi generacemi milovaná hra Candy Crush.

Společnost si nevedla dobře

Koupě je pak logickým vyústěním potíží, se kterými se Activision Blizzard potkávala v poslední době. Cena za jednu akcii se tak vyšplhala na závěrečných 95 dolarů, což je ještě o téměř polovinu více, než by se v současné době dalo očekávat. A tak se nyní bude mít skvěle pod křídly svého orla. Jedná se bezesporu o největší akvizici v herním průmyslu. Již nyní se tak Microsoft stává třetí největší herní společností na světě. Předčí jej jen Sony a Tencent.

Vyjádřil se i generální ředitel

O tom, že je herní průmysl na vzestupu, není pochyb. Své o tom ví i generální ředitel Microsoftu, Satya Nedella. Ten se v jednom z prohlášení vyjádřil tak, že hry považuje za nejdynamičtější a nejzajímavější kategorii zábavy v rámci všech platforem.

Proběhly všechny potřebné body akvizice

Aby mohla být transakce ukončena, musely ji schválit správní orgány rady obou Microsoftu i Activision Blizzard. Následně byla transakce posouzena regulačními úřady a schválena akcionáři převzaté firmy. Celý proces bude uzavřen až ve fiskálním roce 2023.

Zmizí šéf, kterého všichni nesnášejí?

Mezi zaměstnanci, ale také mezi celou řadou hráčů nenáviděný vedoucí firmy Activision Blizzard vede firmu více než tři dekády. A právě jeho rozhodnutí považuje řada lidí za semínko problémů firmy. Nedá se ale čekat, že by s převzetím firmy tato nenáviděná osoba ihned zmizela. Bobby Kotick se tak i nadále bude snažit se svým týmem posílit firmu a umožnit její obchodní růst. To je ale oficiální zpráva. Možná, že se již brzy můžeme dočkat nového prohlášení, ve kterém bude uvedeno jméno nového šéfa. Kotick se tak bude moci těšit zřejmě na hodně tučné odstupné.

A co my, hráči?

Samozřejmě akvizice herního gigantu se podepíše také na nabídce pro nás, obyčejné hráče. V rámci služby Game Pass a jejího předplatného se máme možnost dostat k aktualizovanému seznamu her, a to jak na Xbox, tak i na PC. Microsoft na tuto platformu vkládá novinky již první den vydání. Phil Spencer, šéf Xboxu i Microsoft Gamingu, se již nechal slyšet, že akvizice nové firmy se projeví na nabídce her. K dostání budou jak nové tituly, tak i starší kousky, které jsme si u Activision Blizzard všichni oblíbili.

Konec konzolí?

Nedá se očekávat, že by skončily konzole Xbox. Společnost Microsoft se bude snažit o to, aby se Xbox podařilo na co nejvyšší počet obrazovek a přístrojů. Samozřejmě se zde řadí i předplatné Game Pass, nebo hraní přes cloud. Dá se očekávat, že se bude celý brand postupně proměňovat. Změny ale budou pozvolné a rozhodně se nedá čekat, že nás za dva měsíce potká konec herních konzolí. I tak ale vývoj pomalu směřuje k tomu, že jako Xbox bude označována služba, nikoliv konzole. To je ale hudba budoucnosti. Akvizice Activision Blizzard společností Microsoft nám jako hráčskému publiku nabídne mnohem více nových her, na které se můžeme těšit již v blízké době.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Marketing

Autor: Katka Jandlová