Podle čeho vybírat brankářské rukavice?

Ještě v 60. a 70. letech chytali brankáři úplně bez rukavic. Dnes je něco takového nepředstavitelné, rukavice jsou standardní součástí výbavy každého brankáře. Chrání prsty i dlaně před zraněním a ušpiněním, zmírňují sílu nárazu, která by jinak šla přímo na kůži. Kromě jiného pomáhají pevně uchopit míč. Jen správně vybrané brankářské rukavice zajistí dokonalý komfort a maximální ochranu. Podle čeho je vybírat?

Základním parametrem je velikost

Hlavním kritériem ke zvážení je samozřejmě velikost rukavic, která se určuje podle obvodu ruky v nejširším místě (bez palce). Můžete ho změřit klasickým krejčovským metrem a pak se podívat do tabulky. Najdete však i tabulky pro velikost rukavic dle délky natažené dlaně. Pečlivě si tedy ověřte, na jaký typ tabulky se díváte.

Jaké ochranné prvky potřebujete?

Tlumící ochranné prvky na zápěstí a dlaních mohou mít různou šířku. Bývají z latexu či jiného materiálu. Obecně platí přímá úměra, že čím je ochrana rukou lepší, tím jsou rukavice dražší. Patříte-li mezi rekreační hráče, asi pro vás bude zbytečné kupovat rukavice za tisíce, postačí vám i dobrý model pod tisícovku.

Klíčovou roli hraje povrch

Stejně jako si podle povrchu vybíráte kopačky, roli hraje i při výběru rukavic. Hlavně si rozmyslete, zda potřebujete přilnavost za sucha, nebo za mokra, materiály se totiž liší. Rukavice na tvrdé povrchy pak mají silnější latexovou vrstvu, jež je odolnější vůči oděru.

Nezapomeňte se o své rukavice patřičně starat

Spolu s rukavicemi se zaměřte i na další brankářské doplňky. Ne pouze chránič, ale také šampon na brankářské rukavice. Ačkoliv se může zdát jako zbytečná věc, výrazně prodlužuje životnost rukavic a zlepšuje jejich funkčnost – zabraňuje tvrdnutí usně a vylepšuje přilnavost. Chcete-li, aby vám rukavice dlouho vydržely, jeho koupi minimálně zvažte.

Publikováno: 29. 03. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová