Pořádek v peněžence rovná se pořádek ve financích

Zná to určitě každý. I když se snažíte spořit, stav účtu pořád není takový, jak byste si představovali. Přitom ani skoro nevíte, kam se vám peníze stále ztrácejí. Jestli chcete šetřit efektivně, musíte si udělat ve svých financích pořádek. Jako první začněte u peněženky.

Z peněženky ven!

Kam ukládáte účtenky? Bezprostředně po nákupu většinou skončí v peněžence. Tam by ovšem neměly zůstávat dlouho. Ty, které by se mohly hodit pro případnou reklamaci, schovávejte do obálky nebo krabice, ostatní můžete s klidem vyhodit. Uklízejte je z peněženky pravidelně, aby se v ní nehromadily a nepůsobily zmatek. Čas od času projděte také věrnostní a slevové kartičky. Zjistíte, že řadu z nich vůbec nevyužíváte. Sbíráte body ve více obchodech? Abyste nemuseli nosit nacpanou peněženku, stáhněte si do telefonu některou z šikovných aplikací, do které se dají klubové karty nahrát. Zbavujte se drobných. I když je snadnější v obchodě zaplatit větší bankovkou, zkuste částku napočítat v mincích. Když se hromadí příliš, vhoďte je do kasičky nebo si pořiďte speciální peněženku na mince.

Mějte přehled

Když si uděláte pořádek v peněžence, přesuňte se k dalšímu kroku: vytvořte si přehled o tom, jaký je váš měsíční příjem, kolik utratíte za důležité věci, kolik za „zbytečnosti“ a jaká částka vám z výplaty zůstává. Alespoň několik měsíců si poctivě zapisujte všechny výdaje. Kromě částky pište i datum a předmět platby. Po čase odhalíte, za co utrácíte příliš mnoho a kde by se dalo ušetřit, aby se spořicímu kontu dařilo o něco lépe. Chcete mít ve svých financích opravdu pořádek? Určete si rozpočet na daný měsíc či nějaké období. Dejte si strop v ceně za dovolenou, útratě za oblečení nebo v nákupech za potraviny. S takovým přístupem bude vaše spoření maximálně efektivní.

Publikováno: 17. 11. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová