Výměna valut a deviz: Co je dobré vědět?

Budete i pro směnu financí přát použít směnárnu, nebo raději banku? Toto je základní dělení na výměnu valut a deviz. Zejména před dovolenou je tato otázka na pořadu dne. Co je lepší a výhodnější?

Je libo cash?

Než se vydáme na cestu do zahraničí, měníme si peníze. Stále sledujeme aktuální kurz euro, neunikne nám ani kurz zloty. Zkrátka orientujeme se v rozdílech cen jednotlivých institucí. Pokud si budete přát provést výběr financí v cizí měně, budete potřebovat navštívit směnárnu. Právě zde se vám dostane vašich valut, tedy financí v jejich fyzické podobě. Devizy jsou také měny cizího státu, ale pro potřeby bankovních převodů.

Pozor na množství

Pokud se rozhodneme vzít si s sebou na dovolenou peníze v cizí měně, měli bychom vždy uvážit, kolik peněz budeme směňovat. Nachystejte si jistou finanční rezervu, ale v případě méně významné světové měny příliš finance nepřeceňujte. Těžce by se vám následně prodávala zpět. Některé měny ze států, kudy budete během svých cest také cestovat, se dokonce v našich podmínkách nedají směnit vůbec. I na to pamatujte.

Euro a dolar

Jedete do exotické destinace a ve směnárnách se vám nedaří sehnat měnu cílového státu? V tomto případě vám nezbývá než provést dvojitou směnu. Nejprve proto vyměňte své finance na běžně používané euro nebo dolar. Až v místu cíle vaší destinace se zaměřte na vyhledávání bank a směnáren, kde si své finance proměníte v to, co jste si pro sebe přáli – tedy měnu země, do které se chystáte. Valuty a devizy jsou shodně vyjádření financí v jiné měně, než je měna našeho státu. Valuty označují finance v podobě bankovek a mincí, zatímco devizy znamenají bezhotovostní měnu na vašem účtu, který bude v měně země, do které se chystáte. Pokud se chystáte na cestu, je vždy lepší si zjistit, zda se nákup a prodej valut neliší od nabídky, kterou dostaneme ve směnárně.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová