Jak si vybrat pick-up?

Výběr správného pickupu pro konkrétní úkol je klíčové. Každý model má unikátní charakteristiky, což může ztížit výběr pickupu, který nabídne nejlepší poměr mezi cenou, výkonem, tažnou silou a spotřebou paliva. Navíc, styl by také mohl být důležitým faktorem ;-)

Jaké faktory je třeba zvážit při nákupu pick-upu?

1. Využití

Než si vyberete vhodný pickup, musíte zvážit účel jeho použití. Pokud plánujete převážet velké lodě nebo jiná vozidla, měli byste zvolit větší nákladní automobil. Na druhou stranu, pokud vaše zatížení není příliš velké, bude vhodnější volba menší pickup.

2. Tažná kapacita

Mnozí lidé si pořizují pick-upy, aby mohli převážet přívěsy, obytné vozy a jiná vozidla. Každý model nákladního automobilu má své schopnosti a některé jsou schopné táhnout větší zátěž než jiné. Například Toyota Tacoma je schopna táhnout až 3 500 kg, zatímco Ford F-150 až 10 000 kg.

3. Rozměry a výkon pohonné jednotky

Velikost a výkon motoru pickupu jsou stejně důležité jako jeho tažná síla. I když menší čtyřválcový motor nemusí poskytovat očekávaný výkon, může vám pomoci ušetřit náklady na palivo.

V případě, že potřebujete přepravit malý náklad, bude čtyřválcový motor ideální. Pokud však plánujete tahat velké lodě, doporučujeme zakoupit vozidlo s motorem V6 nebo V8.

Vybrat správnou velikost motoru je pro některé kupující velkou výzvou, protože musí najít rovnováhu mezi dostatečným výkonem a úspornou spotřebou paliva.

4. Spotřeba benzínu

Typicky jsou Pickupy známé pro svou nízkou spotřebu paliva, většina z nich je schopna dosáhnout méně než 20 mil na galon při jízdě ve městě i na dálnici. Nicméně, GMC Canyon 2016 vyčnívá s až 31 mpg na dálnici a 22 mpg ve městě, což ukazuje, že spotřeba paliva se může výrazně lišit v závislosti na modelu.

5. Kapacita cestujících

Pickupy nejsou vhodné pro přepravu osob. Větší modely mají dostatek místa pro cestující, ale na úkor prostoru pro náklad. Většina z nich je určena pro dvě osoby, takže pokud potřebujete více prostoru pro více cestujících, měli byste zvážit koupi modelu s větší kabinou.

6. Velikost prostoru pro spaní

Pokud pravidelně přepravujete dřevo nebo jiné dlouhé předměty, budete potřebovat dostatečně velkou ložnou plochu, která splní všechny vaše požadavky. Menší pickup může vyžadovat, abyste měli sklopené zadní dveře, což může být v některých státech nezákonné. Proto se ujistěte, že velikost ložné plochy odpovídá vašim potřebám.

7. Srovnání pohonu všech kol a pohonu dvou kol

Vozidlo se systémem pohonu na všechna kola vyjde dražší než vozidlo s pohonem pouze na dvě kola. Avšak, pokud jezdíte často v nepříznivých klimatických podmínkách, pak se vyplatí investovat do vozidla se systémem pohonu na všechna kola.

Typ vozu, který byste si měli pořídit, ovlivňuje prostředí, ve kterém jezdíte, a vaše typické návyky. Ačkoli jsou vozidla s pohonem všech kol oblíbená, obvykle mají nižší spotřebu paliva.

Rozhodování mezi automatickou a manuální převodovkou může být náročné. Pokud trávíte mnoho času na cestách, může být pro vás výhodnější zvolit automatickou převodovku, která ušetří čas a usnadní jízdu v městském provozu. Na druhé straně jsou nákladní vozidla s manuální převodovkou obvykle cenově dostupnější.

9. Typ karoserie

Pokud si přejete ochránit náklad ve svém nákladním automobilu před krádeží nebo deštěm, můžete zvážit investici do obytného přívěsu. I když mohou být nákladné, v dlouhodobém horizontu vám ušetří peníze. Navíc můžete zvážit dokoupení příslušenství pro nákladní automobily, které zajistí dodatečnou ochranu.

Pokud jste řidič nákladního auta, je důležité, abyste disponovali spolehlivým navigačním systémem, který je vždy aktuální. Pokud strávíte v zimě mnoho času za volantem, zahřátá sedadla by mohla být pro vás důležitým požadavkem na váš vůz. Proto je důležité pečlivě zvážit vlastnosti pickupu před jeho nákupem a zkontrolovat, zda splňuje vaše požadavky.

Zvolení vhodného vozidla pro konkrétní úkol může být náročné, ale pokud zohledníte klíčové faktory uvedené výše, máte jistotu, že vaše rozhodnutí bude správné.

Publikováno: 18. 04. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Jakub Vohradský