Finance

Ekonom DRFG Martin Slaný nechce ekonomiku bez peněz

Hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, Martin Slaný, který dříve působil jako poradce prezidenta republiky Václava Klause pro ekonomiku, se na loňské konferenci FINfest ve své řeči věnoval hospodářské krizi. Mluvil o společných symptomech současné ekonomiky s těmi, které v roce 2008 hospodářskou krizi zapříčinily. Tentokrát ale bude mluvit o tématu, které budí vášně, a to o bezhotovostní ekonomice.

Mezinárodní měnový fond opět začíná mluvit o světe bez bankovek a mincí. Slaný z DRFG v tom vidí velké nebezpečí, podle něj cashless ekonomika může vážně narušit ekonomický systém a ve svém důsledku ohrozit celou ekonomiku a politickou svobodu. Podle něj totiž tyto snahy o zavedení bezhotovostní společnosti nejsou výsledkem evolučního procesu, který by odrážel pokles využívání peněz na úkor bezhotovostních plateb, v tomto případě se jedná o nařízení ze shora, jak manipulovat s našimi penězi a naší svobodou.

Dluhopisy a podílové fondy v portfoliu DRFG

Zavedení bezhotovostní je podle Slaného totiž nebezpečné zejména kvůli záporným úrokovým sazbám. Už dnes podle něj mohou centrální banky použít záporné úrokové sazby, ale existence hotovosti jim zatím brání tuto hranici snižovat hluboko do mínusu. Tyto záporné úrokové sazby by totiž významně změnily postavení dlužníka a věřitele. Svět bez peněz by mimo jiné státům umožnil mít absolutní kontrolu nad spotřebou.

Podle ekonoma DRFG Slaného, by to mohlo vést k další regulaci. Bankovky a mince proto podle něj nejsou barbarský relikt, ale naopak jeden z prostředků, jak vyjádřit naše svobodné rozhodnutí. Je to důležitý prostředek vztahů daného člověka občana ke státu, dodává Martin Slaný, který zastává pozici hlavního ekonoma v investiční skupině DRFG, jejímž majoritním akcionářem je brněnský podnikatel a mecenáš David Rusňák. Aktuality najdete například zde: drfg-aktuality.cz

Reklama

Chcete manažerský telefon na úrovni? Doporučujeme pořídit špičkový iPhone Xr od Applu!

Sofistikovaný ERP systém Money S4 vám pomůže zefektivnit podnikání.

Se službou iDoklad můžete snadno vystavovat a evidovat faktury online zdarma odkudkoliv!

eWay-CRM je profesionální software pro řízení projektů. Mějte vaše projekty pod kontrolou!

Vema je spolehlivý docházkový systém vhodný pro malé i velké společnosti.

Kde přijít k penězům

Práce v realitách

Pracovní vytížení, podle vašich možností. Staňte se realitním Andělem.

Cofidis půjčky

Půjčte si pohodlně z domova až 500 000 Kč na cokoliv.