Jste na pokraji pracovního vyhoření? Řešte to dřív, než bude příliš pozdě

Syndrom vyhoření je v moderní společnosti hojně skloňovaný pojem. Potkat vás může v jakémkoliv zaměstnání, tudíž se může zdát, že se před ním není kam schovat. Jak rozpoznat varovné signály včas a jak je začít řešit?

Prvotní signály pracovního vyhoření, které se nevyplatí podceňovat

Všimli jste si toho, že jste do práce chodili dříve s úsměvem, bavila vás a těšili jste se na i setkání s kolegy, zatímco nyní chodíte do zaměstnání s nechutí a odcházíte ještě v horším rozpoložení? I to může být příznakem toho, že se vás brzy zcela pohltí burnout syndrom. Rozhodně tedy není na škodu si v tomto stádiu sjednat schůzku a zavítat do psychoterapie Brno. Společně s terapeuty se totiž můžete dopátrat toho, odkud se vaše nechuť spojená s prací bere a co s tím můžete dělat.

Když jste pod tlakem od rána do večera, jednejte rychle

Jakmile se dostanete v zaměstnání pod takový tlak, že běháte od jedné věci k druhé, máte pocit, že nic nestíháte, vše se proti vám spiklo a ať se snažíte sebevíc, nic nevyjde tak jak má, začínáte se blížit k momentu, kdy vám vaše práce skutečně přeroste přes hlavu, a vy vyhoříte. Proto neignorujte problém, a naopak se mu postavte čelem.


Občasná nechuť je v pořádku, neustálá zavání vyhořením

Samozřejmě není nutné podávat výpověď v práci v okamžiku, kdy se vám nechce čas od času ráno vylézt z postele nebo vás výjimečně naštve kolega či šéf. Problém je to ve chvíli, kdy se jedná o opakující se vzorec a z práce si odnášíte špatnou náladu téměř každodenně a následně si jí vyléváte na svých blízkých, uchylujete se k alkoholu a máte poruchy spánku.

Zamyslete se nad tím, zda vám vaše práce přináší radost a chodíte do ní rádi. Pokud na ni najdete pár much, ale stále převažují pozitiva, například dobré vztahy v kolektivu, vysoké platové ohodnocení, příjemné pracovní prostředí a podobně, není nutné ze zaměstnání odcházet. Jakmile se ale vaše nechuť z práce začne negativně promítat i do vašeho osobního života, začněte to řešit. Ideálně s pomocí odborníků na psychické zdraví.

Publikováno: 23. 11. 2023

Kategorie: Vzdělání a motivace

Autor: Jakub Vohradský