Provoz auta na plyn je levnější. Co ještě byste měli vědět?

V době, kdy cena pohonných hmot průběžně roste, si možná pohráváte s myšlenkou přestavby svého vozu na LPG. V tomto článku vám objasníme všechny výhody přestavby a zároveň vyvrátíme mýtus, který panuje ohledně bezpečnosti.

Výhody přestavby automobilu na LPG

1. větší dojezdová vzdálenost Automobily, které byly přestavěny na LPG, mají větší dojezd. Přestavbou se totiž neztrácí možnost nadále jezdit na jiné palivo a stačí, když na přístrojové desce přepnete tlačítko. Dojezdová vzdálenost je logicky větší, protože lze používat kombinaci původního paliva a LPG. 2. delší životnost motoru Další výhoda přestavby na LPG spočívá ve vyšší kultivovanosti motoru. LPG má vyšší oktanové číslo než benzín, což v praxi poznáte na tišším a klidnějším běhu. Co se týče výkonu, pokles je max. 5 %, což při jízdě nepocítíte. Naopak vás potěší, že se v motoru nebudou tvořit karbonové usazeniny, čímž se prodlouží životnost olejové náplně. Nezávislé testy rovněž prokázaly, že u automobilů využívajících LPG dochází k menšímu mechanickému opotřebení motoru a tedy zvýšení jeho životnosti. 3. úspornější a ekologičtější provoz Spotřeba množství LPG je cca o 10 % vyšší než spotřeba benzínu a s ohledem na cenu pohonných hmot se vaše náklady sníží až o polovinu. Automobily na LPG zároveň nemusí platit silniční daň a šetří životní prostředí. Chcete-li si úsporu nákladů spočítat na míru svému automobilu, použijte praktickou kalkulačku, kterou najdete na webu.

Jak je to s bezpečností?

Auta přestavěná na LPG jsou prý časovanou bombou a v případě požáru se můžeme připravit na nejhorší... Skutečně? Možná vás to překvapí, ale propan-butanové nádrže jsou naprosto bezpečné. Při nárazu, kdy dojde k deformaci nádrže, je plyn upouštěn bezpečnostním ventilem mimo prostor vozidla. Výbuch proto v žádném případě nehrozí, což se o benzinových nádržích tvrdit nedá.

Publikováno: 08. 12. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová